Kronika obce
2002 (STR.187 - 193)
2002
Počasie: Tohoročná jar bola pekná, sneh sa pomaličky topil, až všetok zmizol. Letné mesiaci boli ako stvorené na cestovanie a dovolenky. Teploty vystupovali až na 34°C. Boli krásne, slnečné. No navštívili nás aj silné búrky, ktoré nám opäť naháňali hrôzu. Jeseň sa nám začala ukazovať už v polovici septembra. Ochladilo sa a zo stromov začalo opadávať lístie. Ľudia sa tešili zo svojej úrody. Bolo jej hojne, na poliach, v záhradách i v sadoch. Babie leto sa u nás dlho neohrialo. Trvalo len pár dní a tak bol október veľmi chladný. Trvali časté dažde a s nimi aj vietor a chlad. Na niektorých miestach Slovenska aj snežilo. V polovici októbra prišli prvé mrazy a tak tie krásne vyfarbené stromy pomaly, ale isto začali mať svoje konáre holé, bez ich krásneho lístia. Začiatkom novembra k nám prišiel aj prvý sneh, čo nám ukázalo, že pani zima je už za dverami. A tá nám to ukázala až začiatkom s veľkými mrazmi a silným vetrom. Ale na sneh bola skúpa. Snehovej nádielky sa hlavne naše deťúrence dočkali niekoľko dní pred Vianocami. Bod mrazu dosiahol – 25°C.
Samospráva obce: V tomto roku sme si pripomenuli 730 rokov od prvej písomnej zmienky o Radome. Na tento rok nebol výnimočný len touto udalosťou. Po 4 rokoch sme sa opäť pobrali k volebným urnám. 20.-21. septembra sa konali parlamentné voľby, a tak Slováci dostali príležitosť aspoň teoreticky rozhodnúť o ďalšom štvorročnom smerovaní Slovenska. Mnohí sa o nich vyjadrili ako o najdôležitejších v rámci našej krátkej samostatnej histórie. Víťazstvo z roku 1998 si opäť zopakovalo Hnutie za demokraciu Slovenska s číslom 19,5%, ktoré nie je ale totožné s tým spred 4 rokov. Na druhom mieste skončila Slovenská demokracia a kresťanská únia s 15,09%, čo tiež nepredstavuje veľký nárast dôvery. V posledných prieskumoch pred voľbami sa do čela dostával Smer, lenže 13,6% ho radí až na tretie miesto. Svoju stabilitu na politickej scéne rozhodne potvrdila Strana maďarskej koalície s 11,16%. Ďalšími stranami, ktoré sa dostali do parlamentu sú Kresťanskodemokratické hnutie s 8,25% a Aliancia nového občana s 8,01%. Veľkým prekvapením bol návrat slovenských komunistov, ktorým dôveruje 6,32% voličov. Zatiaľ, čo KSS sa do parlamentu vrátila, iné ho zasa opúšťajú. Prvej Slovenskej národnej strane nestačilo 3,65%, SNS 3,32%, HZD 3,28% a SDĽ 1,36% voličských hlasov. Karty sú rozdané a teraz bude záležať len na lídroch jednotlivých strán ako nimi zamiešajú. Opäť má teoreticky najviac „žetónov“ HZDS 36, po ňom nasledujú SDKÚ s 28, Smer s 25, SMK s 20, KDH a ANO s 156, no a KSS s 11 mandátmi. Percentuálna účasť voličov vo voľbách do NR SR bola za celý okres vyčíslená na 66,35%. U nás sa týchto volieb zúčastnilo 175 voličov, 76 voličov neprístupilo k urnám. Najviac hlasov získalo HZDS 67,64%, druhý bol SMER s 40 hlasmi, tretí KDH s 16 hlasmi, štvrté ANO s 14 hlasmi, piata KSS s 13 hlasmi, šieste SDĽ s 8 hlasmi, siedma HZD s 4 hlasmi, 8-9 Strana zelených a SDKÚ po 3 hlasy.
Na Hradisku hlasovalo 54 voličov, nezúčastnilo sa 27 voličov. Aj tu najviac hlasov získalo HZDS s 15 hlasmi, 2. KDH s 14 hlasmi, 3. SDKÚ 11 hlasov, 4. SMER-4hlasy, 5. Nezávislá obč. strana nezamestnaných a poškodených po 3 hlasy. No aj napriek tomu víťazstvo HZDS nepomohlo. Neochotou ostatných strán sa im nepodarilo zostaviť vládu, a tak túto úlohu opäť získalo SDKÚ, ku ktorému sa pripojili SMK, KDH, ANO. A tak sa do opozície dostali HZDS, SMER a KSS. Predsedom vlády sa opäť stal Mikuláš Dzurinda. Čakajú nás ešte jedny voľby v decembri – komunálne, tak to tu bude ešte pestré. Kandidátky na post starostu obce podali v Radome 3 kandidáti: Malačina Jozef, Motyka Michal a Pavlišin Ľubomír.
V septembri sa opravila cesta na salaši, až k pánu Dudekovi na Hradisku. Taktiež aj ku kostolu. Letné mesiace boli pokračovaním pre plynofikáciu. Pokračovalo sa od p. Kačmára J. Po ukončení na salaši, začalo sa od p. Pasternáka J., hore ku kostolu. Dosť im tú prácu v tom čase sťažovali dažde, ktoré tu vtedy trvali. No 18. decembra bol plyn v obci spustený. A tak sme sa dočkali 6. decembra, a teda ďalších voliev. Volebný program našich troch kandidátov na post starostu obce bol v celku rovnaký – dokončiť plynofikáciu obce, dokončiť vodovod a kanalizáciu, postaviť Dom smútku, podporovať športový a kultúrny život obce. Dúfam, že tento ich volebný program nezostane len na papieri a budú sa snažiť ho vyplniť. K volebným urnám pristúpilo 270 voličov, 64 voličov sa volieb nezúčastnilo. S počtom hlasov 177 sa na vedúce miesto dostal Malačina Jozef, takže svoj post starostu si udržal a zopakuje si to aj ďalšie 4 roky. Ako druhý skončil Pavlišin Ľ. s 58 hlasmi a tretí Motyka Michal s 45 hlasmi.
Z 26 poslancov kandidujúcich do Obecného zastupiteľstva si po 5 poslaneckých kresiel zasadnú títo kandidáti:
- Malačina JOZEF 90hl. SDKÚ
- Demjanovič Marcel 78hl SDKÚ
- Viravec Michal 76hl SDĽ
- Dančišin Ján 74hl HZDS
- JUDr. Hnát Miloš 61hl. ÁNO
Nakoľko p. Malačina prijal kandidatúru na starostu obce, na jeho miesto bol podľa zákona dosadený Pavlišin Ľ. s 54 hl. SDĽ.
Škola: Aj v tomto šk. roku je škola jednotriedna s jedným oddelením šk. klubu, s počtom žiakov 15 a všetci navštevujú šk. klub. Riaditeľka školy je p. Surmová Mária, vychovávateľka Malačinová Nadežda. Do 5. ročníka do ZŠ v Okrúhlom odišli 2 žiaci a do 1. ročníka nastúpili 5 žiaci. V priebehu šk. roka navštívili ukrajinské divadlo v Prešove. V spolupráci s MŠ oslávili svoj sviatok MDD. Okrem športových súťaží im pripravili aj diskotéku, na ktorej sa vyšantili do sýtosti. Radostnou udalosťou pre deti bol aj karneval. Každoročnou udalosťou školy je aj posedenie pri jedličke a uvítanie sv. Mikuláša. OcÚ poriadal dvojdňový výlet pre žiakov MŠ a ZŠ na Oravskú priehradu s návštevou Oravského zámku a termálneho kúpaliska v Bešeňovej.
V MŠ velí aj ďalej p. Janíková a neodišla ani učiteľka Inga Gazdičová. V škôlke je detí ako smetí, je ich 17 a tak sa p. učiteľky majú okolo koho obracať. Výchovný poplatok je 50Sk.
Kultúra: Deň matiek sa vôbec nelíšil od tých minuloročných. Program našim mamkám pripravili deti zo ZŠ a MŠ, ktoré im po ukončení odovzdali vlastnoručne vyrobené darčeky. OÚ im odovzdal poukážky v hodnote 100SK. Koncom augusta sa začali konať pre našu mládež diskotéky, ktoré pre nich prepravovali chlapci zo Stropkova. Netrvali však dlho. Posledná diskotéka sa konala 5. októbra, keďže našim starším spoluobčanom prekážal hluk z týchto diskoték. Mesiac október je už „bezpochyby“ mesiacom úcty k starším. 27.10. OÚ si pre nich pripravil kultúrny program s vystúpením taneč. súboru Makovica. Po vystúpení ich čakalo malé pohostenie.
Zmeny v obchode: Pomocníčka p. Rokytovej M., Rokytová Renáta odišla do Šarišského Štiavnika, kde si budovu s potravinami p. Rokytu J. odkúpil. U nás v Radome sa nám začiatkom roka venovala spolu s p. Rokytovou M. aj Ševcová Silvia, ktorú v lete vystriedala Hibeľová Adriána. V pohostinstve sa to nezmenilo.
Cirkevný život: Život kresťanov v našej dedine okrem každoročného slávenia sviatkov veľkonočných, vianočných, 1. sv. prijímania detí a odpustovej slávnosti, birmovania našej mládeže z celej farnosti. Konala sa 29.9. Túto sviatosť im prišiel udeliť pomocný košický biskup Mons. Bernar Bober aj s pomocou dekana Kaminského P. zo Stropkova.
Novostavby: Svoj nový domov si vybudoval Hibeľ Juraj.
Šport: Futbalová sezóna 2001 – 2002 sa nášmu celku TJ Radoma príliš nevydarila. Získali sme 9 bodov, čo nás pripravilo o účasť v 1. triede. Náš celok zahral doma najviac stretnutí, t.j. 7, teda mohol získať 21bodov, no v skutočnosti získal len 8 bodov. V súťaži slušnosti sme získali 46 trestných bodov, teda najviac. V kategórii najlepších hercov sa nestratili ani naši strelci. V druhej triede sa to začalo zlepšovať a hoci naše mužstvo opustilo 8 hráčov, odišli na hosťovanie do Okrúhleho, kde sa futbal opäť obnovil, sa nedalo a začalo bojovať. A darilo sa. Jesennú časť ukončili 1. miestom. Zápasy boli bez prehry. 2x sa ukončili remízou a ostatné výhrou. Uvidíme, čo pre nás pripravia v jarnej časti.
Spoločenská kronika:
Narodení: Matkobišová Veronika, Malačinová Lívia, Gido Dominik, Tchurik Tadeáš, Demjanovič Kristián, Dudeková Nikola
Sobáše: Kačmár Tomáš a Baková Alena
Malačina Tomáš a Pavlišinová Ivana
Zomreli: Tchurik Ján, Matkobiš Peter, Pavlišin Michal, Štiber Anton, Demjanovič Ján
Toho roku k nám pribudli nový spoluobčania. Do domu zomrelých manželov Márie a Ondreja Matkobišových sa nasťahovala p. Martinková Jana s dcérou.