•  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Kronika obce

2003 (STR.194 - 198)

2003

Počasie:                               Jar sa v tomto roku preukázala veľmi pekná. Bola teplá, ale aj suchá, a to robilo starosti našim pestovateľom. A v tom pokračovalo aj leto. Bolo až horúce. Teploty dosahovali +36°C, ale dažďu do našej pôdy dopadlo veľmi málo. Hoci sa nezaobišlo ani bez búrok, ktoré nám rok, čo rok naháňajú hrôzu. Už koncom augusta sme sa s letom rozlúčili a privítali sme jeseň, ktorá sa hlásila miernym ochladením. Ale Babie leto na nás nezabudlo a prišlo medzi nás. Stromy sa odeli do krásnych farebných šiat, čo k jeseni už nevyhnutne patrí. Tento rok sme využívali na posledné zbery úrody našich záhrad. Tento rok bol bohatý na vypestovanie zeleniny. V dôsledku nedostatku vlahy sme úrodu zemiakov, kapusty a kalerábov mali nízku. A v našich ovocných sadoch to tiež nebolo lepšie. Úroda jabĺk, čerešní, hrušiek, či orechov bola slabšia ako v minulom roku. V niektorých miestach Slovenska koncom septembra a začiatkom októbra aj snežilo, no i nás to bol zatiaľ len dážď a chladný vietor, čo naznačovalo blízky príchod zimy. Snehovej nádielke sa deti, aj keď len na krátko mohli tešiť v deň sv. Mikuláša. Nevydržal dlho, no v polovici decembra nám opäť nasnežilo.

Samospráva obce:              14. február sa zapísal do dejín našej obce čiernym písmom. Na tento deň bude ťažko spomínať rod. Vladimíra Pavlišina, pretože skratom el. vedenia im vyhorel rodinný dom, ktorý si po tejto udalosti neskôr zrenovovali. V mesiaci júly si OÚ prepravil pre našich dôchodcov rekreačný zájazd do Vrbového.

Školstvo:                              Riad. MŠ je aj naďalej p. Janíková H. a učiteľkou p. Gazdičovou J. Zmena nastala v kuchyni. Pani Varjanová odišla do dôchodku a na jej miesto nastúpila p. Marta Juhasíková.

Upratovačka: Surmová Paulína a kurič Palij Ján

MŠ navštevuje 13 detí. Výchovný poplatok sa nezmenil, platí sa 50Sk. Čo sa týka ZŠ, tak tu v jej vedení zmeny nastali. Pani Surmová si svoju úlohu  riaditeľky vymenila s p. Malačinovou a teraz je vychovávateľkou v školskom klube ona, ktorá je tohto času už na dôchodku. ZŠ navštevuje 13 detí, z toho 7 dievčat a 6 chlapcov. Sú 3 prváci, 5 druháci, 3 tretiaci a 4 štvrtáci. Ako každý rok, tak aj tento bol usporiadaný karneval, spolu s MŠ. Škola bola zapojená do súťaže „Monte, to je fakt trieda“, v ktorej dosiahli úspech ako škola. Odmenou bolo 15 000Sk, ktoré využili so súhlasom školy, žiakov a rodičov na týždenný pobyt v Škole v prírode na Domaši – Valkov v čase 9 – 13 januára. Ubytovaní boli v ubytovniach Tesly Stropkov. Boli to chvíle, na ktoré deti tak skoro určite nezabudnú. OÚ na konci šk. roka usporiadal 2-dňový  výlet na Oravskú priehradu, ktorý bol spoločný pre ZŠ a MŠ. Zájazdu sa zúčastnili aj rodičia. Posedenie pri jedličke a uvítanie sv. Mikuláša mala samostatne MŠ a ZŠ. 5. decembra boli žiaci ZŠ v Prešove v ukrajinskom Národnom divadle na hru: Zbojnícky kapitán.

Kultúra:                              Začiatok roka sme nemohli začať inak ako jeho privítaním krásnym ohňostrojom. A všetci sme si v duchu priali pre seba svojich blízkych a aj pre ľudí nie len v našej obci, ale na celom svete šťastie, zdravie, lásku, pokoj, porozumenie a pomoc. Pretože práve to sa medzi ľuďmi v dnešnom svete vytráca. Ak poviem, ž e všetky mamičky sa určite tešili na svoj krásny sviatok, ktorý patrí len im a ktorý si aj nadovšetko zaslúžia, tak sa naozaj nebudem mýliť. A deti z MŠ a ZŠ sa na tento deň aj starostlivo pripravili a v ten čarovný deň im určite s láskou zarecitovali, zaspievali aj zatancovali. Po skončení im odovzdali darčeky, v podobe kvetov, ktoré im samé zhotovili. Aj pán starosta na mamky nezabudol, a tak ako každý rok aj teraz im odovzdal kvietok a darček v podobe poukážky v hodnote 150Sk. Deti zo ZŠ v Šarišskom Štiavniku snova ukončili túto peknú slávnosť.

Cirkevný život:                   Čo sa týka našej farnosti sa nezmenilo nič. Spravuje ju aj naďalej Andrej Palša, ktorý aj napriek podlomenému zdraviu nás nechce opustiť. V tomto roku sme si volili nových kurátorov. Stali sa nimi: Jozef Ševc, Verešpej Ján a už  nebohý Michal Gido ml., ktorý nás po tragickej nehode tak skoro opustil. A tak ostali len dvaja. Kostolníkom je naďalej p. Jozef Polončák. Tento rok všetkých kresťanov našej krajiny čakala krásna udalosť. 11. septembra sme privítali, hoci len cez televízne obrazovky vzácneho hosťa , Svätého otca Jána Pavla II. Svätý otec absolvoval 102 zahraničných ciest do 129 rozličných krajín sveta. Na našom malom Slovensku to bola jeho tretia púť. Prvá jeho návšteva bola ešte na spoločnom Česko-Slovensku 21-22 apríla 1990, druhá už na samotnom Slovensku 30. júna – 3. júla 1995 a tá tretia trvala 11. – 14. septembra. Po tieto 4 dni navštívil  Trnavu, B. Bystricu, Rožňavu a Bratislavu. V každom meste bol pripravený bohatý program. Pápež nám po svojej tretej návšteve zanechal aj nádherný dar : vyhlásenie za blahoslavených gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopku a rehoľnú sestru z kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža Zdenku Schelingovú. Slovenskí veriaci mali už viacero možností vycítiť ako ich má svätý otec rád. Čím väčší počet rokov plynie, tým väčšmi vidia veriaci v J.P.II. otca, ktorý im je na blízku, ktorý im pomáha nie len skutkami, ale aj vlastným utrpením. Úsmev Svätého otca žiari z parížskeho stolca už 25 rokov. 16. októbra oslávi 25. výročie svojho pontifikátu. Niekedy sa zdá, že pokročilý vek a choroba uberajú Svätému otcovi síl. No jeho úsmev a veselý smiech nás hneď presvedčil o opaku. Buďme vďačný, že máme múdreho a veselého pápeža.

Novostavby:                        Svoje domovy sa rozhodli obnoviť a vybudovať p. Miloš Hnát, Ľubomír Pavlišin, Ján Malačina a Stanislav Dovičák.

Šport:                                  Naši futbalisti veľmi dobrými výkonmi vyhrali jesennú časť II.A triedy s náskokom 8 bodov pred druhou Krajnou Bystrou.

Spoločenská kronika:        V tomto roku medzi nás prišli: Toporová Kristína, Michaela Čulová, Rokyta Denis, Haluška Miroslav a Pavel Brussmann.

Spoločnou cestou sa rozhodli kráčať:

 • Tchuriková Beáta a Brussmann Pavel
 • Tchuriková Martina a Palidrab Jozef
 • Matkobišová Darina a Maestri Maximilián
 • Haluška Miroslav a Vaňková Lucia
 • Tchurik Peter a Vasilišinová Jana
 • Gajdošová Antónia a Džupin Radoslav
 • Dudeková Renáta a Michrina Viktor

Navždy nás opustili: Gido Michal ml., Macko Daniel, Matkobiš Juraj, Munková Mária, Caban Ján, Juhásová Anna, Vrablik Michal

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 15:30
Utorok: 08:00 - 15:30
Streda: 08:00 - 15:30
Štvrtok: 08:00 - 15:30
Piatok: 08:00 - 15:30

Fotogaléria

Kalendár